NAPI PROGRAM

Shadow
Slider

2025. Tábor Tematika

Ez évi témánk a „REFORMKOR 1825-1848” , hiszen ennek a kezdete pontosan 200 évvel ezelőtt volt. Mit köszönhetünk a reformkornak? Új eszmék, új politikai és társasági színterek. Megismerkedünk a korszak mindennapjaival, vívmányaival és kiemelkedő alakjaival. Lánchíd, paloták, színház, divat, árvíz, óvoda, zene, selyemhernyó, lóverseny……és még számtalan új dolog, esemény, ami ebben az időszakban jött létre. De kik álmodták és valósították meg ezeket? Gazdagok? Szegények? Kik alakították akkor az eseményeket?

HÉTFŐ – Liszt Ferenc Emlékmúzeum

Minden évben van egy kis meglepetés helyszín, idén a Liszt Múzeum lesz a meglepetés. Liszt, aki már életében világhírnevet szerzett, Budapest egyik palotájában lakott néhány évet. Ebben a palotában nézzük meg személyes és különleges tárgyait, mondhatni a világon egyedül álló dolgokat. Közben megismerjük magát a zeneszerzőt is.

……..

KEDD -Nemzeti Múzeum

Reformkori forgatag. Mit köszönhetünk a reformkornak? Új eszmék, új politikai és társasági színterek. Nyomon követhetjük Széchenyi modernizációs törekvéseit, középpontban a reformkor jelképévé vált Lánchíd építésével, valamint a reformkori országgyűlések tevékenységét. A kor nemesi életmódját tükrözi a kiállított szalongarnitúra, az összképet egy férfi nemesi viselet teszi még gazdagabbá. A nádori tisztet betöltő József, Habsburg főherceg bátyjával, I. Ferenc császárral és királlyal szemben is a magyar érdekeket képviselte. A Magyar Nemzeti Múzeum ügyének pártolásában is kiemelkedő szerepet vállalt.

……

SZERDA -Petőfi Irodalmi Múzeum

Milyen épületeket építettek maguknak az arisztokraták? Milyen közösségi feladatot vállaltak magukra? Mit tett ebben a korban a Széchenyi család és József nádor? Megtudjuk hogyan érintette Pest-Budát az 1838-as árvíz. Milyen ruhában jártak az emberek? Fel is próbálhatjuk ezeket. Mi volt a szórakozásuk?

…….

CSÜTÖRTÖK -Országos Széchenyi Könyvtár

Itt őrzik a reformkorban született 2 nemzeti versünk, a Himnusz és a Szózat eredeti példányát. De hogyan vigyáznak rá? Belesünk a könyvtár kulisszatitkai közé. Ez egy nem mindennapi séta lesz!

…….

 PÉNTEK- Hadtörténeti Múzeum

Minden évben a legnagyobb siker a Hadtörténeti Múzeum, hiszen elmaradhatatlan a fegyverbemutató és fogdosó. De mi vezetett a szabadságharc kirobbanásához? Milyen volt ebben az időben a katona élet? Megismerkedünk a fegyvernemekkel. Mit jelentett a hazaszeretet?

EGY NAP forgatókönyve

Reggeli gyülekező 7:45 – 8:15 óra között
A Budapesten gyülekezőknek a helyszín várhatóan a Múzeum körút 4.szám, az ELTE épületében.
A Szigetszentmiklóson gyülekezőknek: Szigetszentmiklós, Gyári út.

Itt lehetőség van a reggelizés befejezésére.
Ráhangolódunk a napra. Térképen betájoljuk magunkat hová megyünk a nap folyamán. Megbeszéljük a tömegközlekedés útvonalait. A szigetszentmiklósi gyerekekkel HÉV-re ülünk és csatlakozunk a budapesti gyerekekhez.
Felfedezünk egy közparkot (Margit-sziget, Gellért hegy, Városliget, Vár, Rózsa-domb), ahol sétálgatás közben anekdotázunk, a várossal kapcsolatos történeteket mesélek. Kipróbáljuk a játszótereket, az állatsimogatót, megmásszuk a lépcsőket, labdázunk, mesét írunk.
Ebéd egy előre lefoglalt étteremben, ahol terített asztalnál, pincérek kiszolgálásával elköltjük az ebédet. Megtanuljuk hogyan kell viselkedni ilyen helyen.
Ebéd után indulás a kiválasztott hűvös, légkondicionált múzeumba. Ott szakképzett múzeumpedagógusok 90-120 perces foglalkozáson ámulatba ejtik a gyerekeket. A foglalkozások rendkívül érdekesek és csak ilyen szervezett formában látogathatók. A múzeumi óra után kézműves foglalkozást tartanak a gyerekeknek a témához kapcsolódóan. Mindenki elkészítheti az amulettjét, a lőporos táskáját, arany forintját…stb…
A nap kb. 16 órakor zárul a kiinduló helyen.